Instalacja ukrytych kamer przez biuro detektywistyczne.

Instalacja ukrytych kamer jest jedną z głównych metod pozyskiwania materiału dowodowego. Nasze biuro detektywistyczne specjalizuje się w działaniach tego typu. Wbrew przekonaniu ukryte kamery stosowane są nie tylko w sprawach obyczajowych, chociaż jest to częsty element planu, lecz również w sprawach gospodarczych. Kradzieże, włamania, uporczywe uprzykrzania (dość częsty element sąsiedzki) to tylko niektóre sprawy do których wykorzystywaliśmy ukryte kamery. W sprawach obyczajowych jest to element na porządku dziennym. Są jednak cztery elementy na które należy zwrócić uwagę przy możliwości montażu kamer.

  • zasilanie. Jest to dość poważny problem, gdyż oczekujemy od ukrytych kamer, że będą zajmować dość mało miejsca. Należy jednak zwrócić uwagę, że im dłużej kamera ma pracować, tym zasilanie musi być większe. Problem znika w przypadku dostępu do stałego źródła zasilania
  • pamięć. Kamery zapisują obraz na kartach pamięci (max do 32- 64GB) lub we większych możliwościach na twardych dyskach. Jeżeli chcemy, bo obraz był bardzo dobrej jakości, musimy liczyć się z tym, że jedna godzina nagrania będzie zajmowała ok 4 GB, co za tym idzie kartę 32 GB zapełnimy w 8 h. Słabsza jakość wideo wydłuża możliwości składowania materiału.
  • prawo do lokalu. Nie mamy możliwości zakładania kamer w pomieszczeniach do którego nie jesteśmy upoważnieni. Czyli zakładanie kamery u np. kochanki w mieszkaniu czy w kancelarii adwokackiej czy prawnej jest niemożliwa. Jest możliwość nagrywania tego co odbywa się w środku ale tylko z pozycji zewnętrznej.
  • oświetlenie. Należy pamiętać, że nagrywanie po zapadnięciu zmroku jest możliwe, ale po zastosowaniu doświetlenia podczerwieni. Co prawda światło podczerwieni (IR) nie jest widoczne dla ludzkiego oka, jednak już samo źródło światła (żarniki) są widoczne w ciemności. Na rynku głównie dostępne są doświetlacze o długości fal 850nm, gdzie żarniki są widoczne i sporadycznie można zakupić długość fal 940 nm, gdzie nawet żarniki są niewidoczne, lecz efektywność tych doświetlaczy również spada. Należy pamiętać, że doświetlacze takie zużywają bardzo dużo energii.

jak widzą Państwo instalacja kamery jest dość zawiłą sprawą, należy wziąć wiele elementów pod uwagę w doborze kamery. Sam montaż trwa od pół godziny do 2-3h.